Monday, May 21, 2018

сургамжит зүйр цэцэн үг



монгол ардын үлгэр

Болдоггүй бор өвгөн

Хун шувууны үлгэр





МОНГОЛ АРДЫН ҮЛГЭР


 



Батлав.            Сургалтын менежер                                     Б. Бадамханд
ХИС-ийн  багш                                                         Г. Нямдаваа
ЕБС-ийн багш                                               У. Хандаа
ХОВД АЙМАГ ЖАРГАЛАНТ СУМЫН ЦАСТ- АЛТАЙ ЦОГЦОЛБОР СУРГУУЛИЙН  4Б АНГИД МОНГОЛ ХЭЛНИЙ ХИЧЭЭЛ ЗААХ ЭЭЛЖИТ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР
Огноо:            2018. 04.18
Сэдэв: Салат хийж сурах    
Зорилго: Салаад хийж сурснаар амьдрал дээр  хэрэгжүүлхэд суралцна
Зорилт-Салат хэрхэн хийхийг сурч авах
             -Салатанд хийх орцыг мэдэж авах
Хугацаа:         40 минут
Хэрэглэгдэхүүн: Зурагт үзүүлэн 
                              Проектор, дэлгэц, комьпютер
Арга зүй: Харилцан ярианы арга
                  Санал бодлоо солилцох
Хамрах хүрээ: 4Б анги
Хичээлийн үйл явц:
Үе шат
Багшийн үйл ажиллагаа
Сурагчийн үйл ажиллагаа
Арга зүй хэрэглэгдэхүүн



Сэдэлжүүлэлт
\ 5 минут\
Алхам1-Сурагчдыг  3 баг болгон хувааж суулгана
http://resource.sodonsolution.org/emegteichuud/photo/2016/4/412cc6f05a5b7481/0fdafa0a3d02f33dbig.jpghttp://resource.sodonsolution.org/emegteichuud/photo/2016/4/ea8195e360f07d3d/af822f5680edff55big.jpghttp://resource.sodonsolution.org/emegteichuud/photo/2016/4/8b2486952b588528/5677a5f8c66ba89cbig.jpg
Алхам2. Гурван  зураг үзүүлнэ
Ярилцана
Алхам3.Энэ  юуны зураг вэ?


-Сурагчид анхааралтай сууж  багшийн асуусан асуултад өөрийн үгээр дэлгэрэнгүй хариулна
-1-Өндөгний салат
-2-Нийслэл салат
-3-Алимний салат
3 зураг


Харилцан ярих арга





Шинэ мэдлэг бүтээх
\ 30 минут \
Алхам4.Сурагчид өөр өөрсдийн хувиарлаж өгсөн салатныхаа орцыг уншиж танилцана.
-1 баг: Алимны салат
-2 баг. Өндөгний салат
-3 баг, Нийслэл салат

-Хүүхдүүд  багшийн зааснаар салатаа дэс дарааллаар хийж гүйцэтгэнэ

-Хүүхдүүд орцтойгоо танилцаж багшийн танилцуулсаны  дагуу салат хийнэ

-Сурагчид багшийн заасны дагуу уншиж танилцана.
-Сурагчид салат хийх бэлтэглээ хангана анхаагалтай сонсно

-Салаад хийж сурсанаар хүүхдүүд эрүүл мэндэндээ анхаарах болно

-Сурагчид багшийн зааснаар салатаа дэс дарааллаар хийж гүйцэтгэнэ


Уран тод унших арга
 
Бататгах
\ 2 минут \
Өнөөдрийн орсон хичээлээс юу ойлгож авсныг асуух
Бусдыгаа анхааралтай сонсож ярилцана
Сурагчид өөрийхөө ойлгож авсна чөлөөтэй хэлнэ


Дэгнэлт
\ 3 минут \
Сурагчид энэхүү Амьдрах ур чадвар хичээлээр юу хийж юу ойлгож авсныг ярилцана дүгнэ

Сурагч бүр хариулж хичээлд идэвхтэй оролцоно









хичээл 1




Арслан хулгана хоёр


Батлав.           
Сургалтын менежер                                     Б. Бадамханд
ХИС-ийн  багш                                                         Г. Нямдаваа
ЕБС-ийн АУБ                                                Б. Цоггэрэл
   Ховд аймгийн Жаргалант сумын Цаст-Алтай цогцолбор
сургуулийн 4в ангид заах монгол хэлний
 Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Огноо: 2018.04.26
Сэдэв.: Арслан хулгана хоёр
Зорилго: Үгийн өгүүлбэрт гүйцэтгэх үүргийг ойлгох зөв үгийг сонгон хэрэглэж сурна.
Зорилт: -Цэг, таслал, догол мөр зэргийг зөв хэрэглэх
               -Өгүүлбэр дэх үгийн хэлхээ холбоог ойлгох
                -Өгүүлбэрт сэтгэлийн хөдөлгөөн өнгө аясыг илтгэх үг хэллэгийг аялга
                  тохируулан хэрэглэх, зөв бичих
Хэрэглэгдэхүүн: Зурагт үзүүлэн 
                              Проектор, дэлгэц, комьпютер
Хамрах хүрээ: 4в анги
Хичээлийн үйл явц:
Үе шат
Багшийн үйл ажиллагаа
Сурагчийн үйл ажиллагаа
Арга зүй хэрэглэгдэхүүн



Эхлэл хэсэг
/ 5 минут/
Сэдэлжүүлэх
Алхам1  Арслан хулгана хоёрын зураг үзүүлэнэ
Алхам2 Арслан хулгана хоёр яаж дугардаг юм бол.
Алхам3 Арслан хулган хоёр шиг дуугарч үзүүлэх хүүхэд байна уу?

Шинэ мэдлэг олгох
1 Арслан хулгана хоёр
( эхийг) монгол ардын үлгэрийг эхний цогцолборийг уншаад цаашаа өөрийн үгээр найруулна бичих,
Эхийг номноос харааны уншлагаар уншаарай
2 Цэг ямар учиртай юм бол хүүхдүүдээ

3 Үлгэрийн орхигдсон үгийг нөхөж бичье
4 Ямар утгатай үг нөхсөн бэ?
 Яагаад ингэж таамаглав
5. Үлгэрийн гол үйл явдлыг цөөнө өгүүлбэрээр товчлон бичээрэй.
6. Үлгэрийн орхигдсон үгийг нөхсөн хэн ангийхандаа уншиж өгөх вэ?
7. Энэ  эх хэдэн цогцолбортой вэ?
-Сурагчдын нэр цохин цогцолбор цогцолбороор нь уншуулан
-Арслан хулгана хоёрын талаар юу гэж боддогоо ангийхандаа хэлэх
-Өөрийн санал бодлоор дуугарч  үзүүлэх




Бусаддаа саад болохгүй анхааралтай уншиж,  өөрийн нэмж бичсэн цогцолбороо
Ангийхандаа уншиж өгөх
Эхийг сурах бичгээс харааны уншилгаар уншиж өөрийн бичсэн цогцолбортоо анализ хийх

-Цэгийн оронд үг нөхөх


-Сурагчид дэвтэртээ үлгэрийн орхигдсон үгийг өөрийн ойлгосноор нөхөж бичнэ
-Ангийхандаа уншиж өгч яагаад ийм үг нөхөх болсоноо тайлбарлана
-Үлгэрээс ойлгосноо товчлон дэвтэртээ тэмдэглэнэ.


-Сурагчид  3 цогцолбортой гэж хариулана
-Сурагчид маш анхааралтай сууж багшийн заасан хэсгийг уншъя
2 зураг
















Хамтран ярианы арга














Гол хэсэг
\ 20 минут\

Төгсгөл хэсэг
/7 минут \
Хичээлээ бататгах
Арслан хулгана хоёр цаашид яах байсан бол
-Үргэжлүүлэн нэг цогцолбор нэмж бичье
-Сурагчид өөрийн бодлоор төсөөлөн бодож дэвтэртээ бичнэ.



Дэгнэлт
\ 3 минут \
Арслан хулгана хоёр үлгэрээс та нар юу ойлгож авсан бэ?
Гэрийн даалгаварт: Найздаа зориулан бяцхан зөвлөмж бичүүлж бататгана
-Сурагчид өөрийн ойлгосноо дүгнэн ярина.